Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
Viktig specifikation Triumph Bonneville Bobber Icon Edition 2025
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 97.6 mm |
| Takt | 80 mm |
| Motoreffekt | 78 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 6100 varv/min |
| Vridmoment | 106 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 4000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 1200 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | Showa |
| Diameter | 47 mm |
| Slaglängd | 90 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Länkning |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 77 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 24.5 grad |
| Bihang | 92 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Antispinnsystem, |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 16 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 90 % |
| Diameter på bakhjul | 16 tum |
| Längd | 2220 mm |
| Bredd | 800 mm |
| Höjd | 1024 mm |
| Hjulbas | 1500 mm |
| Säteshöjd | 690 mm |
| Säteshöjd upp till | 700 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 251 kg |
| Bränsletankskapacitet | 12 l |
| Högsta hastighet | 179 km/h |
| Licensefterlevnad | A |
| Intervall | 260 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 105 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.6 l/100 km |
| Stationärt buller | 94 dB |
Vanliga frågor däck Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Tourer och cruiser
Hög körsträcka och ett coolt utseende är mycket viktigt, men våtgrepp är lika välkommet. Fokus ligger på touring-egenskaper och mindre på sportighet.
Frågor och svar Triumph Bonneville Bobber Icon Edition
- Vilken av dem är bäst? Triumph Bonneville Bobber Icon Edition eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Bonneville Bobber Icon Edition?
- Jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Bonneville Bobber Icon Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Bonneville Bobber Icon Edition?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Bonneville Bobber Icon Edition efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Triumph Bonneville Bobber Icon Edition Bilder
Källa: 1000PS



























